top of page

פתיחת קליניקה בבית - הדברים החשובים שיש לקחת בחשבון:

מטפלים אשר קיים להם חדר פנוי בבית לעיתים שוקלים להסב אותו לקליניקה, במידה ואתם חלק מאותם המטפלים ריכזנו מספר תחומים שחשוב שתשימו עליהם דגש.


כאשר אתם ניגשים לפתיחת קליניקה בבית צריך לשקול מספר תחומים, במאמר זה נסביר על התחומים החשובים שיש לקחת בחשבון, תחומים כמו : שיפוץ, אבזור הקליניקה, שביל גישה, השקפת המטופל, שמירה על פרסונת המטפל, בידוד אקוסטי,בני הבית,”work life balance” וההוצאות הנלוות, להרחבה בכל נושא המשיכו לקרוא את המאמר.
שיפוץ החדר

יש לבחון את החדר ולהעריך כמה עבודה תדרש להשקיע בכדי להפוך אותו למרחב שמתאים לטיפול, שימו לב לפרטים כמו צבע הקירות ומצבם, התאמת גופי תאורה ויצרת אור רך ונעים, בנוסף חשוב ליצור מעין מטבחון קטן עם כיור לנקודת מים או אפילו קומקום ומיני מקרר שיאפשר כיבוד ושתייה קלה בתחומי הקלינקיה ולא יצריך שימוש של המטופל במטבח הפרטי שלכם כשירצה לשתות משקה חם או שתיה קלה.אבזור הקליניקה

חשוב שהריהוט בקליניקה יתאים להליך הטיפולי, בין אם מדובר על מיטת טיפול למטפלים במגע או ספה וכורסה, שולחן עבודה, שטיחים, תמונות ווילונות ועוד אלמנטים חשובים שיוסיפו אופי לקליניקה ויהפכו אותו למרחב בטוח ונעים עבור המטופלים שלכם.

מטפלים רבים חושבים שיוכלו להסב ריהוט ישן מביתם לטובת הקליניקה אך חשוב מאוד לשים לב שלא שמים רהיטים בלויים או שאינם מתאימים להליך הטיפולי, בנוסף אומנם הטאצ האישי הוא חשוב אך צריך להיזהר שלא להפוך אותו לאישי מידיי, תרצו להפוך את המרחב הטיפולי למרחב נקי ו״סטרילי״ שלא ישקיף יותר מידיי על אופי המטפל, לכן רצוי לקנות רהיטים במיוחד עבור הקליניקה ולא להשתמש בריהוט קיים.
הגישה לקליניקה

יש לדאוג ש״שביל הגישה״ כלומר המסלול בו המטופל עובר בתוכם ביתכם בדרכו לקליניקה יהיה נעים ולא יחשוף יתר על המידה פרטים שיעידו על אופי המטפל, המטפל נתפס בעיניי המטופל בתור פרסונה מסויימת ויש להיזהר מפרטים שעלולים ל״האניש״ את המטפל. יש לשמור על הפרסונה הזו נקייה ככל הניתן מדעות קודמות והשקפות עולם שעלולים לעורר אינטגרות, מצב כלכלי מסויים ודעות פוליטיות הם דוגמאות טובות לכך, לרוב לא תרצו להחצין מצב כלכלי טוב מידיי כלפי הלקוח, בנוסף חשוב מאוד לשמור על המקום נקי ומסודר כל הזמן, תדמיינו מצב שאתם מגיעים לטיפול ובדרך אתם רואים שהבית של המטפל שלכם הפוך או מלוכלך. הדבר ישפיע על השקפתו של המטופל כלפיכם, לכן בנוסף לשמירה על הניקיון בקליניקה יש לשמור על הניקיון והסדר בכל מקום בו המטופל דורך בשטח ביתכם בדרכו לטיפול.


בידוד אקוסטי

ברוב המקרים מתגוררים בבית אנשים נוספים, לכן לעיתים הטיפול יוכל להיות מושפע מרעשי רקע, בין אם זה ילדים או בן/בת הזוג. חשוב ליצור בידוד אקוסטי איכותי שיוכל לבודד את הקליניקה בצורה הטובה ביותר.
בני הבית

יש לקיים שיחה עם בני הבית לפני היציאה לתהליך זה.

הסעיף הזה חשוב ביותר גם מבחינת בני ביתכם וגם מבחינת המטופל והשקפתו כלפיכם באופן הבא: מבחינת בני הבית, לא תמיד כולם ירגישו בנוח שיסתובבו שם אנשים זרים. מבחינת המטופל, אסור לחשוף אותו לאינטרקציות שלכם מול בני הבית, בסוף היום כולנו בני אנוש, גם מטפלים, וכבני אנוש איננו מושלמים, לפעמים אנו עלולים להתפרץ על הילדים שלנו או לריב עם בן/בת הזוג. חשבו על סיטואציה שזוג נכנס לטיפול זוגי ולפני כן הוא שומע וויכוח של המטפל עם בן או בת הזוג, או מטופל הנכנס להדרכת הורים ושומע את המטפל שלו רב עם ילדיו בתחום מסויים'


בני הבית צריכים לדעת שאסור להם להפריע בזמן הטיפול ושלמרות שאתם פיזית נוכחים בבית בזמן המוגדר מראש לטיפולים אין להפריע לכם, לא בזמן שהדלת סגורה ולא כשהדלת פתוחה והמטופל בדרך פנימה או החוצה מהטיפול, זה מצב מעט טריקי מכייון שבזמן העבודה עליהם להתייחס אליכם כאילו אתם לא שם ובמקביל לשמור על השקט ולכבד את העובדה שאתם עובדים. בידוד אקוסטי טוב ככל שיהיה לא יבודד את הרעש של ילדים שמשחקים בחדר הסמוך או אדם שצופה בטלוויזיה בקול רם או מתווכח בפלאפון, עליהם לשמור על השקט.


וורק לייף באלנס - work & life balance

עליכם לשמור על איזון בין החיים הפרטיים לעבודה או בשמו המקצועי ״work life balance ״ , כאשר עובדים מהבית קל מאוד לתת לגבולות להטשטש, לקבל מטופלים בשעות שמתפזרות על פני השבוע כולו, בנוסף המוח נכנס לסטייט אוף מינד( מצב תודעתי) של עבודה וקשה לו להתנתק מזה גם כאשר הוא במנוחה, חוסר איזון מסוג זה עלול לגרום לשחיקה רבה עבור המטפל שתשפיע על תחומים רבים אחרים. במידה ואכן בחרתם באפשרות זו קבעו חוקים ברורים, שעות עבודה וימים מסודרים ממש כאילו אתם עובדים בקליניקה חיצונית, השתדלו להתנתק בזמן שאינכם עובדים ואל תכופפו את החוקים אלא במקרים קיצונים מאוד. בזמנכם הפנוי השתדלו לצאת מעט מהבית ולהתאורר והימנעו ממצב בו ימים שלמים אינכם יוצאים מהבית ופוגשים אנשים.הוצאות ועלויות

כאשר אתם ניגשים לחשב ההעלות הכלכלית של פתיחת קליניקה בבית אל מול השכרת קלייניקה שימו לב שאתם לוקחים את כל הורמים הרלוונטים בחשבון. כאשר אתם בוחנים את האפשרויות שקללו את עלות אבזור הקליניקה, הביטוחים, השיפוץ במידה ויש צורך בו. כשאתם בוחנים את אפשרות של קליניקה להשכרה קחו בחשבון שכמשכירים קליניקה חיצונית במידה ואתם פונים למרחב קליניקות מסודר, תקבלו חשבונית מס, הדבר מוכר כהוצאה מוכרת ומקוזזת במס, במידה והינכם מטפלים מביתכם ההוצאה על שכירת המקום כמובן לא נלקחת בחשבון בין אם אתם גרים בשכירות ובין אם אתם משלמים משכנתא על הבית; לעומת זאת תוכלו לחשב את השטח היחסי של הקליניקה מהבית כולו ולהזדכות על החלק היחסי של הוצאות החשמל והארנונה.


סיכום

פתיחת קליניקה בבית היא פתרון אפשרי אך הוא לא מתאים לכל אחד, המטפל צריך להיות בעל אופי מסויים ועליו לרתום את כל בני הבית למהלך,זכרו שהבית כולו צריך להפוך למרחב סטריילי ולא רק הקליניקה עצמה ויש לשמור על הבית תמיד במצב מסוים, לאחר שהבנתם שיש היתכנות ושזה מתאים לכם, שקלו את ההוצאות הנלוות. אם לאחר כל אלו הגעתם למסקנה שזו האפשרות הטובה ביותר עבורכם אנו ממליצים לקבוע חוקי יסוד עם בני הבית, שעות עבודה מסודרות, וכללי התנהגות. בנוסף שיקלו שימוש באיש מקצוע לעיצוב הקליניקה. לאחר כל אלו אתם מוכנים לצאת לדרך ולהקים את הקליניקה החדשה.
Comments


bottom of page